Sztuczne oko, leczenie zwyrodnienia barwnikowego siatkówki

Wiele osób pyta mnie czy jest już dostępne sztuczne oko lub przeszczep oka. Kiedyś te pytania wywoływały pobłażliwy uśmiech ale teraz już tak nie jest. Sztuczne oko a właściwie sztuczna siatkówka jest już dostępna. Na rynku są już dostępne różne urządzenia. Na uwagę najbardziej zasługuje Argus II. Daje on możliwość widzenia światła, poruszania się, spostrzegania dużych przedmiotów np. drzwi, ludzi, umożliwia chodzenie po namalowanej linii itp. Rozdzielczość tego urządzenia jest nadal zbyt słaba żeby rozróżniać szczegóły ale...

Spotkałem ostatnio na sympozjum amerykańskiego towarzystwa siatkówkowego we Wiedniu pokazowego pacjenta. Zobaczcie sami. Rozmawiałem z nim, widział mnie, poruszał się samodzielnie, wiedział skąd pada światło, orientował się w przestrzeni. Czy to mało jak ktoś nie widzi wcześniej w ogóle? No właśnie dla kogo skierowana jest ta metoda leczenia? Dla pacjentów z chorą siatkówką i zdrowym nerwem wzrokowym z bardzo obniżoną ostrością wzroku do ruchów ręki przed okiem. Czyli na przykład w zaawansowanym zwyrodnieniu barwnikowym siatkówki. Nie wdając się w szczegóły techniczne, implant wszczepia się pod siatkówkę i łączy z nerwem wzrokowym podczas jednej operacji. Jest dość długa i skomplikowana. Ale najgorsze, że kosztowna. Ile? Aż 120 tyś euro. Pewnie Was ta kwota przeraża ale wiele osób zbiera takie kwoty przez fundacje, facebooka, crownfounding.

Przeszczep jest trudniejszym wyzwaniem z powodu braku regeneracji nerwu wzrokowego. Nerw ten zbudowany jest z miliona włókien nerwowych. Nerwy centralne jak np. rdzeń kręgowy nie regenerują się tak jak obwodowe. Różnica tkwi w braku osłonek w nerwach centralnych. Pojawiły się jednak niedawno nowe doniesienia na temat pracy nad przeszczepem oka u szczurów podjęte przez zespół dokonujący przeszczepów twarzy. Na pierwsze pozytywne wyniki trzeba będzie jednak poczekać. Optymizmem nabawiają jednak wyniki badań nad komórkami macierzystymi między innymi siatkówki, które różnicują się w kierunku komórek barwnikowych lub komórek nerwowych.

Jeżeli jesteś kandydatem do wszczepienia protezy Argus II zapraszam na badanie wstępne. Po badaniu dalsze leczenie przeprowadzane jest w ośrodkach w Belgii, Włoszech lub w Niemczech.