Hamowanie postępu krótkowzroczności u dzieci

Krótkowzroczność jest wadą wzroku polegającą na tym, że promienie świetlne ogniskują się zamiast na siatkówce to przed nią. Spowodowane jest to zwykle zbyt dużym wzrostem gałki ocznej w dzieciństwie i młodości. Powody tego stanu są dwa: genetyczne oraz środowiskowe. Dzieci obojga rodziców z krótkowzrocznością mają 6x wyższe ryzyko jej rozwoju, jeden rodzic z krótkowzrocznością zwiększa ryzyko o 1,7x. Stwierdzono większą krótkowzroczność u dzieci, które dużo pracują wzrokowo z bliska i mają mało aktywności fizycznej na wolnym powietrzu (brak witaminy D). Badania naukowe nie potwierdzają korzystnego wpływu żadnych ćwiczeń wzrokowych. Jak więc można zapobiec krótkowzroczności u własnego dziecka?

Najlepsze efekty spowolnienia krótkowzroczności stwierdzono przy stosowaniu leków porażających akomodacje w tym roztworu rozcieńczonej Atropiny. Przy użyciu tych leków uzyskano spowolnienie wzrostu krótkowzroczności o około 0,5 dioptrii na rok w stosunku do dzieci nie leczonych. Są to jednak badania wstępne, wykonywane głównie w Azji i nie są jeszcze rutynowo stosowane. Ich wyniki, w stosunku do innych, nie skutecznych metod są jednak bardzo zachęcające.

Co robić by zwolnić postęp krótkowzroczności u własnego dziecka?

  1. Zapewnij dziecku dużo ruchu na wolnym powietrzu
  2. Ogranicz niepotrzebną pracę wzrokową z bliska: komputer, smartfon, tablet.
  3. Nie stosuj nie sprawdzonych metod: ćwiczeń wzrokowych, metody Bates`a, etc.
  4. Rozważ leczenie Atropiną, pamiętaj jednak, że jej zastosowanie wciąż jest w sferze badań i aktualnie nie jest powszechnie rekomendowane. Ostateczną decyzję podejmują rodzice.
  5. Regularnie kontroluj się u okulisty celem optymalnego doboru okularów. Zbyt słabe okulary wcale nie zapobiegają krótkowzroczności.

Zapraszam na badanie