Każdy z nas słyszał, że jak masz krótkowzroczność to lepiej nie rodzić naturalnie, lepsza jest cesarka a w ogóle to krótkowzroczność może się powiększyć w ciąży lub po porodzie siłami natury. Nie mówiąc już o tym, że odklei się siatkówka i oko będzie ślepe. Stąd wiele kobiet, często za namową ginekologów, prosiło okulistów o skierowanie na cesarkę. Jak to jak to jest naprawdę?

PRAWDA JEST TAKA ŻE:

Ciążą ani poród nie nasila krótkowzroczności. Poród naturalną drogą nie jest groźny dla krótkowidzów, rodzić w ten sposób można nawet ze zwyrodnieniami siatkówki, otworami a nawet pewien czas po operacji odwarstwienia siatkówki.

Przeprowadzono na ten temat wiele badań, kobiety z krótkowzrocznością, zmianami zwyrodnieniowymi, otworami siatkówki, rodziły naturalnie i nie stwierdzono pogorszenia stanu oczu. Nie będę przytaczał wszystkich badań a jedynie wnioski z nich wysunięte wspólnie przez okulistów i ginekologów w Konsensusie Okulistyczno- Ginekologicznym.

To skąd ten mit? Z niewiedzy na temat powstawania krótkowzroczności i odwarstwienia siatkówki, z obawy, na wszelki wypadek, żeby załatwić sobie cesarkę itp. Krótkowzroczność polega na tym, że oko, zwykle w młodości rośnie zbyt duże i potrzebujemy soczewek rozpraszających (minusów) żeby przesunąć obraz na siatkówkę. Przypuszczano, że wysiłek podczas porodu przenosi się na cienkie ściany oka i krótkowzroczność może się nasilić lub mogą powstać przedarcia, otwory w siatkówce powodujące jej odwarstwienie. Otwory w siatkówce i jej odwarstwienie spowodowane są nieprawidłowym odłączeniem ciała szklistego co nie ma żadnego związku z ciążą. Podczas ciąży rzeczywiście może dojść do obrzęku rogówki (obrzęki w ciąży są przecież częste) co może spowodować, że twoje okulary nie będą dobre ale jest to stan przejściowy, nie należy zmieniać szkieł, bo po porodzie lub zakończeniu karmienia ten stan ustąpi. Jeżeli Twój ginekolog nie zaleca cesarki to poród naturalny jest zdrowszy dla matki i dla dziecka (płuca naturalnie się rozprężają po przyjściu na świat).

Są jednak inne rzadsze wskazania do cięcia z powodów okulistycznych: cukrzyca, wysiękowe odwarstwienie siatkówki w rzucawce i inne. W Polsce nie wykonuje się cesarki refundowanej przez NFZ na życzenie rodzącej. Jest to jednak operacja i musisz pamiętać, że zostanie po niej blizna, zrosty, że jak każdy zabieg ma swoje powikłania a dla dziecka najlepszą drogą przyjścia na świat jest droga naturalna. Ginekolog może jednak w każdej chwili, jeżeli coś zagraża Tobie lub Twojemu dziecku zmienić sposób rozwiązania ciąży- to on decyduje co jest najlepsze.

Co więc robić?

  1. Jeżeli chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojego dziecka zbadaj się okulistycznie przed porodem. Przyjdź do okulisty po opinię.
  2. Jeżeli boisz się porodu naturalnego i chcesz wybrać cesarkę to porozmawiaj wcześniej z ginekologiem. Zapytaj o znieczulenie podczas porodu i pamiętaj, że cięcie cesarskie to jednak operacja wykonywana gdy nie można rodzić naturalnie.

Plik do pobrania